Forum Serwisu ReklamaStron.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Poszukujemy moderatorów do opieki nad forum serwisu ReklamaStron.pl
- zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: moderator [małpa] reklamastron.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
GIMP - jak to zrobić?
Autor Wiadomość
Marcin77 

Wysłany: 2007-12-01, 15:48   GIMP - jak to zrobić?

Witam

Mam pytanie odnośnie programu GIMP. Jak wyodrębnić konkretny szczegół ze zdjęcia zapisanego w jpg, czy gif? Przykładowo mam zdjęcie nieba, na którym leci jastrząb. Jak wyciąć samego jastrzębia, a w jaki sposób wyodrębnić tylko niebo do nowo tworzonego rysunku?

OzdobaForum 
Ozdoba Forum

Pomogła: 66 razy
Wysłany: 2007-12-01, 22:38   Usuwanie niepotrzebnych elementów na obrazku - funkcje GIMPa

Marcin77 napisał/a:
Mam pytanie odnośnie programu GIMP. Jak wyodrębnić konkretny szczegół ze zdjęcia zapisanego w jpg, czy gif?
Jeśli cały rysunek znajduje się na jednej warstwie wówczas trzeba wyciąć potrzebną cześć lub usunąć, to co jest niepotrzebne (dla mnie najwygodniej jest wycinać najpierw mały fragment zdjęcia, na którym znajduje się interesujący mnie element graficzny, a następnie usuwanie "resztek" niepotrzebnego tła).

Do usuwania można wykorzystać następujące narzędzia:
- "odręczne zaznaczanie obszarów" lub "zaznaczanie kształtów w obrazie" - przydatne jeśli ręcznie potrafimy narysować kształt, który chcemy usunąć.
- "zaznaczanie obszarów według kolorów" - wygodne, gdy wszystko to co chcemy usunąć ma inny kolor niż, to co ma zostać,
- "zaznaczanie sąsiadujących obszarów" - przydatne, gdy na rysunku są obszary o tej samej kolorystyce, a chcemy je całe usunąć.
Ponadto do usuwania dużych obszarów należy korzystać z "zaznaczania obszarów prostokątnych" lub "eliptycznych".

Do każdego obrabianego obrazka należy podchodzić indywidualnie, gdyż w zależności od jego kolorystyki i zawiłości kształtów inne narzędzia będą wygodniejsze w obsłudze. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że każdy grafik ma swoje ulubione narzędzia, które są dla niego lepsze i pozwalają uzyskać pożądany efekt.

W przypadku, gdy mamy obrazek składających się z kilku warstw (możliwe np. w przypadku formatu .gif i .png) wówczas często potrzebny element graficzny znajduje się na jednej z warstw. Po wybraniu odpowiedniej warstwy można ją skopiować i wykorzystać na nowym rysunku.

Marcin77 

Wysłany: 2007-12-02, 09:28   

Dziękuję pięknie :)

Odpowiedz do tematu