Forum Serwisu ReklamaStron.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Poszukujemy moderatorów do opieki nad forum serwisu ReklamaStron.pl
- zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: moderator [małpa] reklamastron.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Rejestracja strony a prawo
Autor Wiadomość
OzdobaForum 
Ozdoba Forum


Pomogła: 66 razy
Dołączyła: 18 Lip 2005
Posty: 854
Skąd: Forum
Wysłany: 2007-08-29, 22:30   Rejestracja strony a prawo

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego niedopełnienie obowiązku rejestracji własnej strony internetowej jest przestępstwem. Polscy właściciele stron internetowych, w tym również prywatnych blogów, galerii i for dyskusyjnych, powinni je zarejestrować... w przeciwnym razie mogą być ścigani przez prokuraturę.

Sąd Najwyższy stwierdził, że strony WWW są dziennikami lub czasopismami i ich właściciele podlegają obowiązkowi rejestracji. Interesujące jest to, że treść strony nie ma tutaj znaczenia - przepis dotyczy nie tylko profesjonalnych portali informacyjnych, ale również amatorskich stron ze zdjęciami rodzinnymi.
Strony aktualizowane częściej niż raz w tygodniu powinny zostać zarejestrowane jako dzienniki. Te, które są aktualizowane rzadziej (ale przynajmniej raz w roku) należy rejestrować jako czasopisma.

Dla wszystkich Polaków, którzy posiadają własne strony, blogi i fora, wyrok Sądu Najwyższego brzmi jak absurd. Ogromna większość polskich witryn WWW działa nielegalnie, bo w sądzie rejestrują się głównie największe serwisy informacyjne. Nie trudno się dziwić, że osoby tworzące małe prywatne strony nawet nie myślą o zgłaszaniu swojej internetowej działalności. Tymczasem konsekwencją nieznajomości archaicznego prawa prasowego może być grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.

A Ty już zarejestrowałeś swoją stronę?
_________________
OF
Nie wiesz Jak to zrobić?! Zawsze Pomoc i porady za darmo dla wszystkich Użytkowników forum!
Szukasz? - Znajdziesz! Zapraszamy do zadawania pytań!
 
 
jogaila 

Zaproszone osoby: 18
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lip 2005
Posty: 49
Skąd: PoloniaMaior
Wysłany: 2007-08-30, 12:14   Rejestracja stron internetowych

to jest na serio??

jak to niby ma się odbywać w praktyce? :shock:
_________________
Programy partnerskie | Banki internetowe. PayPal | liberalizm - polityka | Historia. Herodot | Historia papieru | Konta bankowe | Portal historyczny
 
 
OzdobaForum 
Ozdoba Forum


Pomogła: 66 razy
Dołączyła: 18 Lip 2005
Posty: 854
Skąd: Forum
Wysłany: 2007-08-30, 13:01   Prawo prasowe z 1984 roku i rejestracja stron internetowych

Obowiązek rejestracji własnych stron wynika z polskiego prawa, na podstawie którego Sąd Najwyższy uznał, że Leszek Szymczak - właściciel serwisu gazetabytowska.pl - złamał prawo, bo nie zarejestrował tytułu prasowego.

Niestety to nie są żarty, a niedoskonałość przestarzałego prawa. Konkretnie chodzi tutaj o Ustawę z dnia 26 stycznia 1984 roku - Ustawa Prawo prasowe.
Cytat:
Art. 7.
2. W rozumieniu ustawy:
1) prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele- i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską,
2) dziennikiem jest ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu,
3) czasopismem jest druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku; przepis ten stosuje się odpowiednio do przekazu za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu innego niż określony w pkt 2,

Źródło: Ustawa Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r Nr 5, poz. 24 z późniejszymi poprawkami)

Stąd też strony WWW traktowane są przez Sąd jako dzienniki lub czasopisma, co w konsekwencji nakłada na ich właścicieli obowiązki wynikające z Ustawy Prawo prasowe. W obecnej sytuacji każdy prawy obywatel posiadający własną witrynę powinien ją zarejestrować. W praktyce nawet oficjalne strony organów administracji publicznej nie mają zarejestrowanych swoich stron internetowych.

Pozostaje liczyć na to, że powszechność łamania złego prawa przyspieszy proces jego zmiany. Czekamy...
_________________
OF
Nie wiesz Jak to zrobić?! Zawsze Pomoc i porady za darmo dla wszystkich Użytkowników forum!
Szukasz? - Znajdziesz! Zapraszamy do zadawania pytań!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
SWIFT i IBAN | Ebooki | Macierzyństwo | E-Prasa | Programy partnerskie | Darmowe domeny