Forum Serwisu ReklamaStron.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Poszukujemy moderatorów do opieki nad forum serwisu ReklamaStron.pl
- zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: moderator [małpa] reklamastron.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
2007.01.03 - Pierwsze czasopismo w Polsce kończyłoby 346 l
Autor Wiadomość
Marek 
Administrator


Zaproszone osoby: 14
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 08 Lip 2005
Posty: 724
Skąd: Lublin
Wysłany: 2006-12-28, 20:29   2007.01.03 - Pierwsze czasopismo w Polsce kończyłoby 346 l

3 stycznia 1661 roku w Krakowie ukazał się pierwszy numer "Merkuriusza Polskiego", najstarszego znanego polskiego czasopisma. Gazeta przedstawiała ówczesne problemy z punktu widzenia tzw. stronnictwa dworskiego i miała za zadanie mobilizować szlachtę do poparcia reform. Pierwszy numer miał przygotować przyszłych czytelników do lektury kolejnych i dlatego zawierał wiele podstawowych informacji o rodach panujących, wojnach, traktatach i planach politycznych. W kolejnych pojawiały się informacje z zagranicy a w części krajowej podkreślano sukcesy w wojnie z Moskwą i Kozakami.

Czasopismo zaczęto wydawać z inicjatywy dworu Jana Kazimierza i jego żony Ludwiki Marii Gonzagi. Opiekę nad gazetą roztoczył ówczesny marszałek nadworny koronny i zarazem pisarz - Łukasz Opaliński, zaś redagowaniem zajął się sekretarz królewski Hieronim Pinocci we współpracy z drukarzem i księgarzem, Janem Aleksandrem Gorczynem. Podstawą prawną do wydawania czasopisma był przywilej królewski z końca grudnia 1660 roku.

"Merkuriusz Polski, dzieje wszytkiego świata w sobie zamykający dla Informacyjej pospolitey" to pierwsza znana gazeta periodyczna, czyli ukazująca się regularnie, w języku polskim. Redakcja czasopisma mieściła się w Krakowie, zaś od 14 maja 1661 roku (numer 28) przeniesiono ją do Warszawy, gdzie rozpoczynał się sejm i dokąd przeniósł się dwór - stanowisko redaktora warszawskiego objął Jan Aleksander Gorczyn.

Nowy numer czasopisma wychodził 2 razy w tygodniu w nakładzie 100-300 egzemplarzy i miał od 8 do 12 stron o formacie 20x17. Składany był szwabachą, z użyciem antykwy i kursywy dla łaciny. Oprócz numerów zwykłych ("Merkuriusz Polski Ordynaryjny") ukazywały się również numery ekstraordynaryjne ("Merkuriusz Polski Ekstraordynaryjny"), w których drukowane były np. teksty umów, czy listy panujących. Wyszło również kilka numerów "Continuatione del Mercurio Polacco", czyli włoskiej edycji "Merkuriusza" zawierających przede wszystkim informacje o Polsce.

Nazwa pochodziła od Merkurego, rzymskiego boga, patrona kupców. Tytuł i szata graficzna wzorowane były na czasopiśmie angielskim Mercurius Britannicus Communicating the Affaires of Great Britain for the Better Information of the People.

"Merkuriusza" przestano wydawać po 7 miesiącach
z powodu problemów finansowych dworu i niezrealizowania celu, jakim było przekonanie szlachty do poparcia reform. Ostatni numer ukazał się 22 lipca 1661. Ogólnie w drukarni J. Gorczyna przy Małym Rynku w Krakowie oraz w drukarni w Warszawie wytłoczono 41 numerów czasopisma. Przed II wojną światową w latach 1933-1939 Biblioteka Narodowa wydała ponownie wszystkie numery czasopisma. Kolejną jego pełną reedycję przygotował w 1960 roku z okazji 300-lecia prasy polskiej Ośrodek Badań Prasoznawczych w Krakowie.

"Merkuriusz" jest bez wątpienia najstarszą zachowaną gazetą polską. Nie jest jednak pewne, iż na ziemiach polskich nie było nic wydawane przed nim. 15 lat wcześniej (1646) król Władysław IV nadał krakowskiemu księgarzowi i drukarzowi o nazwisku Łukasz Kupisz przywilej wydawania po polsku i łacinie czasopisma pod tytułem "Nowiny" lub "Relacyje", lecz nie wiadomo, czy ów drukarz z otrzymanego przywileju skorzystał. Z kolei w Gdańsku w aktach sądowych odnaleziono informację o "Wiadomościach Polskich", które mogły być wydawane również w języku polskim (w latach 1656-1657 dwa razy w tygodniu wychodziła tam gazeta w języku niemieckim "Polnische Nachrichten" redagowana przez Jakuba Weisse). Regularnie wydawana polska prasa drukowana zaczęła się rozwijać dopiero pół wieku później (w pierwszej połowie XVIII wieku).

Informacja o rocznicy wydania pierwszego polskiego czasopisma może znaleźć się na stronach poświęconych historii Polski, periodykom, kulturze języka i mediom (szczególnie prasie).
_________________
Gość: jeśli masz jakieś pytania zadaj je! Możesz to zrobić np. w dziale "Jak to zrobić?" lub "Pierwsze kroki na forum"
Najnowszy artykuł Domeny internetowe - elementy nazwy
 
   
 
OzdobaForum 
Ozdoba Forum


Pomogła: 66 razy
Dołączyła: 18 Lip 2005
Posty: 854
Skąd: Forum
Wysłany: 2006-12-28, 23:09   Tytuł "Merkuriusza Polskiego"

Informując na stronie o rocznicy powstania pierwszego polskiego czasopisma można również wspomnieć o wyróżnieniach przyznawanych przez Kongres Mediów i Marketingu.

Tytuł "Merkuriusza Polskiego" pierwszy raz został nadany w 2006 roku, z okazji dziesiątego, jubileuszowego Kongresu Mediów i Marketingu (Poznań, 14-15.11.2006). Organizatorzy (Ruch S.A. i Towarzystwo Sczecin-Expo) i patron (Izba Wydawców Prasy) Kongresu postanowili wyróżnić nowotorskie przedsięwzięcia przyczyniające się do rozwoju rynku prasowego i wpływające na jego kształt.

Tytuł "Merkuriszua Polskiego" jest przyznawany jest przez Kapitułę Kongresu Mediów i Marketingu w trzech kategoriach:
- w kategorii wydawniczej (wydawnictwom),
- w kategorii kolporterów (kolporterom),
- w kategorii poligraficznej (firmom poligraficznym).
_________________
OF
Nie wiesz Jak to zrobić?! Zawsze Pomoc i porady za darmo dla wszystkich Użytkowników forum!
Szukasz? - Znajdziesz! Zapraszamy do zadawania pytań!
 
 
jogaila 

Zaproszone osoby: 18
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lip 2005
Posty: 49
Skąd: PoloniaMaior
Wysłany: 2006-12-29, 22:31   

Mogę wiedzieć skąd pochodzą podane tu informacje i czy można je nieodpłatnie umieścić na swojej stronie? :)
_________________
Programy partnerskie | Banki internetowe. PayPal | liberalizm - polityka | Historia. Herodot | Historia papieru | Konta bankowe | Portal historyczny
 
 
Marek 
Administrator


Zaproszone osoby: 14
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 08 Lip 2005
Posty: 724
Skąd: Lublin
Wysłany: 2006-12-30, 00:35   Źródła i zasady przedruku

jogaila napisał/a:
Mogę wiedzieć skąd pochodzą podane tu informacje i czy można je nieodpłatnie umieścić na swojej stronie? :)
Podane przeze mnie w tym temacie informacje to moja redakcja materiałów pochodzących z wielu źródeł: poczynając od Wikipedii (po polsku i angielsku, wersja angielska zawiera więcej informacji) i Encyklopedii Interii, przez różne strony prywatne, po artykuł z czasopisma "Mówią wieki" nr 1/1961.

Nie mam nic przeciwko umieszczeniu tych informacji na stronach pod warunkiem podania linku do naszego Kalendarium lub tego konkretnie tematu.
_________________
Gość: jeśli masz jakieś pytania zadaj je! Możesz to zrobić np. w dziale "Jak to zrobić?" lub "Pierwsze kroki na forum"
Najnowszy artykuł Domeny internetowe - elementy nazwy
 
   
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
SWIFT i IBAN | Ebooki | Macierzyństwo | E-Prasa | Programy partnerskie | Darmowe domeny